Rasy psów

Strona poświęcona informacją na temat ras psów.

Login Form

Aktualności

Aktualności

Bernardyn

Te psy są niezwykle przyjacielskie, piękne oraz oddane człowiekowi, a także cierpliwe i wyrozumiałe dla dzieci. Bernardyny są także wyrozumiałe i tolerancyjne dla innych zwierząt.

Wygląd i opieka

Dorosły bernardyn osiąga od 70-90 cm wzrostu waży od 60 a nawet do 120 kilogramów. Suczki są mniejsze i lżejsze, psy natomiast większe i cięższe. Wychowanie psa jako szczeniaka nie jest łatwą sprawą.  Mimo, że psy te bardzo szybko się uczą trzeba pamiętać o poświęceniu uwagi przy tresurze pupila.

Pielęgnacja

Ze względu na to, że bernardyn ma długą sierść trzeba pamiętać o codziennym szczotkowaniu. Szczególną uwagę trzeba skupić na higienie uszu. Nie wolno zapominać o tym, że ta rasa ma tendencje do zapalenia spojówek, dlatego zaleca się obserwować ich oczy.

 

 

Buldog angielski

Ta rasa zalicz się do molosów. Jest to pies użytkowany do towarzystwa oraz odstraszania.

Wygląd

Jest to duży i dość masywny pies. o skróconej kufie, z małą fałdą nosową, i wysuniętej trufli nosowej poza linię fałdy. Z natury odważny, ciekawski, otwarty, choć wygląd może wydawać się groźny, z natury buldogi są łagodne i przyjacielskie wobec ludzi i innych zwierząt.

 

 

 Chihuahua

Rasa psów należąca według klasyfikacji FCI do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji chihuahua, nie podlegająca próbom pracy. Istnieją dwie odmiany tej rasy: krótkowłosa i długowłosa.

Szkolenie i wychowanie 

Inteligencja bystrość i ciekawość to niewątpliwie cechy chihuahua. Większość właścicieli nie szkoli swoich pupili, uważając, że tak małemu psu nie jest to potrzebne. A przedstawiciele tej rasy lubią się uczyć. W trakcie nauki nie wolno jednak krzyczeć ani traktować psa ostro – tylko łagodność i konsekwencja zapewnią sukces.

 

Chart afgański

 Rasa psa zaliczana do grupy chartów, charakteryzująca się długą, jedwabistą sierścią, wyhodowana prawdopodobnie kilka tysięcy lat temu na obszarze obecnego Afganistanu, użytkowana pierwotnie jako pies myśliwski, stróżujący i obronny, obecnie również jako pies wyścigowy, ozdobny i pies-towarzysz.

Szkolenie i wychowanie

 Ich inteligencja nie polega na szybkości wykonywania poleceń, ale na zaradności i sprycie. W kraju pochodzenia traktowano je dość szorstko i musiały same zapracować na utrzymanie. Dzięki temu są samodzielne i potrafią się przystosować do każdych warunków. Uczą się łatwo i rozumieją, czego się od nich wymaga, ale niezależność sprawia, że reagują z pozornym ociąganiem i niechęcią. 

 

 

Doberman

Rasa psa zaliczana do grupy pinczerów. Krajem pochodzenia tej rasy są Niemcy. Psy tej rasy celem uzyskania kwalifikacji hodowlanych muszą być poddane próbom pracy. Typ wilkowaty.

Szkolenie i wychowanie

Doberman jest inteligentny i pojętny, chętnie współpracuje z właścicielem. Jednak silny i niezależny charakter sprawia, że nie podporządkowuje się ślepo woli człowieka. Stosunki miedzy panem i psem powinny opierać się na współpracy, a nie na łamaniu psychiki zwierzęcia w myśl błędnie pojętej nauki posłuszeństwa.

 

 

Greyhound

Rasa psa zaliczana do grupy chartów, jeden z najszybszych psów, hodowany w Anglii od wczesnego średniowiecza, użytkowany do polowań i na wyścigach psów. Typ chartowaty.

Szkolenie i wychowanie

Greyhoundy to psy bardzo kontaktowe i łatwe w układaniu w porównaniu z innymi chartami. Dobrze wychowane greyhoundy są posłuszne i reagują na głos swego pana, przybiegając na wołanie. Nieposłuszeństwo i brak reakcji na wołanie wynika najczęściej z nieodpowiedniego wychowania i jest winą właściciela.

 

Hawańczyk

 Jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji biszonów i ras pokrewnych w podsekcji biszonów. Nie podlega próbom pracy.

 Szkolenie i wychowanie

Hawańczyki mogą zamieszkać i w bloku, i w domu z ogródkiem, ale oczywiście muszą nocować pod dachem, a nie w kojcu w ogrodzie. Dobrze znoszą pozostawianie ich samych w mieszkaniu. Jako rasa mało hałaśliwa nie wywołują konfliktów z sąsiadami. A jeśli zapewnimy im zabawki czy gryzaki, nie zdemolują mieszkania.

 

King charles spaniel

 Jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji angielskich spanieli do towarzystwa. Typ wyżłowaty. Nie podlega próbom pracy. 

Szkolenie i wychowanie 

Cavalier to pojętny uczeń, jeśli tylko postępuje się z nim łagodnie, a ćwiczenia sprawiają mu przyjemność. Należy być konsekwentnym, uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać natychmiastowych rezultatów ani bezwzględnego posłuszeństwa w każdej sytuacji.

 

Maltańczyk

 Jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji biszonów i ras pokrewnych w podsekcji biszony. Typ lisowaty.

Szkolenie i wychowanie

Wychowując i szkoląc maltańczyka, trzeba pamiętać, że jest to zwierzak wrażliwy. Nie wolno na niego krzyczeć ani traktować go ostro. Wystarczy podnieść głos, a już uzna to za karę. Nie znaczy to, że maltańczykowi można na wszystko pozwalać – ten mały spryciarz szybko wykorzysta naszą słabość.

 

Mops

 Rasa psa należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych. Typ dogowaty. Nie podlega próbom pracy.

Szkolenie i wychowanie

Pies tej rasy jest inteligentny. Uczy się chętnie, pod warunkiem że ćwiczenia nie są monotonne i że ma odpowiednią motywację, np. ulubiony smakołyk. Naukę podstawowych poleceń najlepiej rozpocząć już ze szczeniakiem. O sukcesach szkoleniowych w dużym stopniu decyduje więź łącząca psa i właściciela – im jest większa, tym łatwiej wyegzekwować pożądane zachowanie. Mops to pies wrażliwy – nawet podniesiony ton jest dla niego karą.

 

Mastif angielski

Rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie mastifa, wyhodowana w Anglii. Jest jednym z największych psów świata. Psy tej rasy były pierwotnie przeznaczone do stróżowania, z czasem przejęły również funkcję psa towarzysza.

Szkolenie i wychowanie

Czworonóg tej rasy jest inteligentny, szybko się uczy, chętnie wykonuje polecenia. Szkolenie go wymaga jednak konsekwencji i pozytywnych bodźców – na początku nauki dobrze się sprawdzają smakołyki. Z uwagi na potężne rozmiary psa trzeba zadbać o to, by wcześnie poznał podstawy posłuszeństwa. Nie jest trudny do ułożenia, ale potrzebuje stanowczego, choć niepozbawionego ciepła podejścia.

 

Nowofundland

Rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie górskim, wyhodowana na Nowej Fundlandii w Kanadzie. Początkowo użytkowana była przez rybaków jako pies pociągowy, a współcześnie jako pies towarzysz i pies ratowniczy.

Szkolenie i wychowanie

Nowofundland jest psem o dużej inteligencji, zdyscyplinowanym i skorym do współdziałania z człowiekiem. Uczy się chętnie, łatwo zapamiętuje polecenia, ale szybko się nudzi, dlatego treningi muszą być urozmaicone.Przedstawiciel tej rasy wymaga konsekwentnego, cierpliwego i łagodnego podejścia – nie toleruje brutalnego traktowania. Trzeba też pamiętać, że to ciężki pies, który dość szybko się męczy, dlatego należy robić przerwy podczas nauki i zawsze mieć przy sobie zapas wody – podczas intensywnej pracy potrafi wypić 2-3 litry.

 

Owczarek staroangielski

Jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich. Nazwa "bobtail" pochodzi z języka angielskiego i oznacza "krótki ogon".

Szkolenie i wychowanie

Owczarek staroangielski bobtail jest inteligentny i szybko się uczy. Chętnie wykonuje postawione przed nim zadania, uwielbia zabawę. Dojrzewa późno, nawet w wieku trzech lat może zachowywać się jak szczeniak.

 

Owczarek szkocki długowłosy

Jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich. Typ wilkowaty. Nie podlega próbom pracy. Pokrewne rasy: Owczarek szkocki krótkowłosy.

Szkolenie i wychowanie

Collie wyróżniają się dużą inteligencją i podatnością na szkolenie. Mają dobrą pamięć, komendy przyswajają trwale, nie są jednak ślepo posłuszne. Nie lubią monotonnych ćwiczeń i ostrego traktowania. Chętnie współpracują z właścicielem, jeśli ten postępuje z nim delikatnie, lecz stanowczo. Szczenięta wymagają socjalizacji z ludźmi i psami, muszą być też przyzwyczajane do różnych sytuacji. Pozostawione samym sobie i izolowane od świata mogą wyrosnąć na tchórzliwe osobniki.

 

Owczarek niemiecki

Jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich sklasyfikowana do sekcji psów pasterskich. Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy. Zaliczany do psów obronnych.

Szkolenie i wychowanie

Owczarek niemiecki to pies stworzony do pracy. Wyróżnia go duża inteligencja, spostrzegawczość i łatwość uczenia się, dzięki czemu obcowanie z nim jest prawdziwą przyjemnością. Te same cechy sprawiają jednak, że właściciel musi też poświęcić czas na treningi. W ojczyźnie rasy wszystkie psy hodowlane muszą zdać egzamin użytkowy.